Architektura Katowic w latach międzywojennych 1922-1939

2016-10-28 11:42 Tekst: Anna Syska
Architektura Katowic W Latach Międzywojennych 1922- 1939
Autor: archiwum serwisu Waldemar Odorowski, Architektura Katowic W Latach Międzywojennych 1922- 1939, Muzeum Śląskie 1994 (II Wydanie – 2013)

Książka Waldemara Odorowskiego, napisana po żmudnych kwerendach archiwalnych i bibliograficznych, stała się brykiem wielokrotnie cytowanym. Wydobyła na światło dzienne zapomniane budynki, przypomniała o znaczeniu międzywojennych ikon w krajobrazie miasta, a także wpłynęła na zdefiniowanie zjawiska, które później zaczęło funkcjonować pod nazwą Śląskiej Szkoły Architektury – recenzja Anny Syskiej.

Są książki, które zaraz gdy się ukażą, stają się podręcznikami, ale nie w negatywnym tego słowa znaczeniu przywodzącym na myśl czasy szkoły podstawowej i wkuwanie na pamięć faktów, regułek, wzorów i dat. To wydawnictwa, które uczą bez przymusu i po które sięga się nieskończoną ilość razy z nieomylnym przeświadczeniem, że znajdzie się interesującą lekturę oraz inspirację do poszukiwań, badań i projektowania. Niewątpliwie należy do nich książka Waldemara Odorowskiego poświęcona międzywojennej architekturze Katowic.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum