Dom na Gubałówce w Tatrach

2016-10-28 11:55 Tekst: Dawid Hajok
Dom w Tatrach
Autor: archiwum serwisu Po rozsunięciu ściany jedynie stalowe szyny, po których toczą się rolki blisko 400-kilogramowego skrzydła szklanych tafli, zdradzają, gdzie faktycznie przebiega podział na poszczególne strefy funkcjonalne domu; fot. Daniel Rumiancew

Forma budynku została ściśle podporządkowana krajobrazowi naturalnemu i kulturalnemu. Dzięki tego typu realizacjom współczesna architektura Podhala może stać się rozpoznawalna i doceniana nie tylko w Polsce. O realizacji pracowni Karpiel i Steindel pisze Dawid Hajok.

Oblegana przez tłumy turystów Gubałówka nie ma najlepszej reputacji wśród entuzjastów Podhala. Choć z jej zboczy rozpościera się najpiękniejszy widok na panoramę Tatr, przez co ceny działek osiągają tam rekordowe wartości, miejsce nie kojarzyło się również dotąd z wysmakowaną, współczesną architekturą. Od niedawna jednak na gubałowskim stoku stoi najpiękniejszy dom w Małopolsce, tegoroczny laureat Nagrody Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza. Projekt powstał w biurze Jana Karpiela Bułecki juniora, syna zakopiańskiego architekta Jana Karpiela Bułecki, i Marcina Steindla, potomka Wincentego Witosa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum