Ośrodek Zdrowia w Przyszowicach

2016-10-28 11:55 Tekst: Agata Twardoch
Ośrodek zdrowia w Przyszowicach
Autor: archiwum serwisu Na pierwszym planie wejście do przychodni dziecięcej; wejścia do przychodni dziecięcej i dorosłych znajdują się po przeciwległych stronach, co zwiększa czytelność układu, zabieg ten pozwolił także na uzyskanie wspólnej rejestracji, przy zachowaniu rozdziału między przychodniami; fot. Tomasz Zakrzewski

Projektanci nawiązali do tego, co najlepsze w lokalnej architekturze. Tradycyjne wątki nie są jednak cytowane wprost: zastosowali klinkier z przeżużleniami i spiekami, a kalenicę dachu obrócili o 45 stopni w stosunku do typowego układu. O realizacji OVO Grąbczewscy Architekci pisze Agata Twardoch.

Postmodernistyczne budynki szkół w Paniówkach („A-m” 9/1995) oraz Przyszowicach projektu Bożeny i Janusza Włodarczyków, rozbudowa przedszkola w Paniówkach biura jojko+nawrocki architekci („A-m” 10/2016), ośrodek zdrowia i pomocy społecznej w Gierałtowicach projektu OVO Grąbczewscy Architekci („A-m” 11/2010) i wreszcie nowa przychodnia w Przyszowicach tej samej pracowni. Przykłady te dobitnie świadczą, że niewielkiej, wiejskiej gminie w powiecie gliwickim na Górnym Śląsku udaje się realizować inwestycje publiczne na nieczęstym dla polskiej prowincji, wysokim poziomie. Przy czym projekt tylko jednego z wymienionych budynków – ośrodka w Gierałtowicach – wyłoniono w konkursie. Pytanie, czy jakość architektury zawdzięczamy sprawnemu nadzorowi ze strony wydziału inwestycji, czy raczej szczęściu do dobrych architektów, pozostaje otwartym, faktem jest, że żadna z gmin wiejskich nie gości tak często na łamach czasopism architektonicznych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum