Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku

2016-10-28 11:40 Tekst: Anna Syska
Kolor I Blask. Ceramika Architektoniczna Oraz Mozaiki W Krakowie I Małopolsce Po 1945 Roku
Autor: archiwum serwisu Bożena Kostuch, Kolor I Blask. Ceramika Architektoniczna Oraz Mozaiki W Krakowie I Małopolsce Po 1945 Roku, Muzeum Narodowe w Krakowie 2015

Książka Bożeny Kostuch pokazuje wspaniałość ceramicznych okładzin, ich wielkość, koloryt, stylistykę, prezentuje kunszt artystów oraz technologów, a także, co znamienne, obala mit szarego PRL-u. Zawierająca zarówno naukowe opracowanie tematu, jak i bogaty katalog może stać się przewodnikiem nie tylko po krakowskich dekoracjach, ale też po mniejszych miastach Małopolski, a nawet wsiach, gdzie obecność mozaik zaskakuje w równym stopniu, co ich poziom artystyczny – recenzja Anny Syskiej.

Książka Bożeny Kostuch to efekt żmudnej, detektywistycznej wręcz pracy badawczej autorki z niesłabnącym zapałem tropiącej kolejne ceramiczne dekoracje architektoniczne powstałe po drugiej wojnie światowej, wskazującej nazwiska twórców i daty wykonania. Publikacja uświadamia nam niebywałą liczbę tych dzieł, które zdobią wiele budynków, przeważnie użyteczności publicznej, ale też niestety – zdobiły, gdyż wiele z nich, pomimo niebywałej wartości, zostało zniszczonych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum