Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie

2016-10-28 11:51 Tekst: Adam Orlewicz
Narodowy Instytut Audiowizualny w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Obite naturalnymi tkaninami kanapy stały się znakiem rozpoznawczym wnętrz w całym obiekcie. Przestrzeń klubokawiarni Gorączka została wyposażona w przesuwne szklane panele, które spełniają dodatkową funkcję ekranów do wyświetlania filmów; fot. Marcin Czechowicz

Misją instytutu jest utrwalanie, archiwizacja i upowszechnianie wartościowych dzieł kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Ten edukacyjny charakter placówki podkreśla egalitarny projekt wnętrz. O realizacji pracowni Locum M. Paszyn pisze Adam Orlewicz.

Ogłoszony w 2011 roku konkurs dotyczący modernizacji i adaptacji budynku magazynowo-technologicznego na potrzeby nowoczesnego i dostępnego Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) wygrała pracownia Locum M. Paszyn. Architekci zaproponowali czytelny podział wnętrz i sekwencję prostych przestrzeni w kolorach (biały, czarny, czerwony) wynikających z logotypu instytutu. W porozumieniu z inwestorem opracowano koncepcję obiektu o prostym i oszczędnym charakterze. Podział przestrzeni pozwala łatwo zorientować się w funkcjach następujących po sobie pomieszczeń – pierwsze dostępne od strony wejścia to kawiarnia i sala wielofunkcyjna, kolejne na tym samym piętrze to ogólnodostępne archiwum NInA z kolekcją polskiego filmu liczącą ponad 14 tysięcy pojedynczych materiałów.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum