Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

2016-10-28 11:42 Tekst: Tomasz Żylski
ESK 11_16
Autor: archiwum serwisu Kościół Matki Bożej Królowej pokoju we Wrocławiu, proj. Wacław Jarząbek, Jan Matkowski, Wacław Hryniewicz (1982-1994); fot. Maciej Lulko, Architektura VII dnia, dzięki Uprzejmości fundacji nowej kultury Bęc Zmiana

Architektura stanowi kluczowy element programu ESK 2016. Obchody stanowią okazję do podjęcia szerokiej dyskusji na temat kondycji współczesnej architektury, zasad kształtowania przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, a także możliwości partycypacji społecznej w tym procesie. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia architektoniczne planowane w listopadzie we Wrocławiu.

Modernistyczny Lwów. Wystawa

Do 20 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu można oglądać wystawę Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, której kuratorem jest profesor Andrzej Szczerski, historyk sztuki, wykładowca i kierownik muzealniczych studiów kuratorskich w IHS Uniwersytetu Jagiellońskiego, a od 1 stycznia 2016 roku również wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Lata II Rzeczypospolitej przyniosły nowe możliwości rozwoju, dzięki którym Lwów stał się nowoczesnym miastem o ważnej pozycji w kraju i w regionie Europy Środkowo- -Wschodniej. O dynamice życia kulturalnego stanowiły tak różne stowarzyszenia i twórcy, jak grupa „Artes” czy lwowska szkoła matematyczna, ale też lokalni fotograficy, projektanci plakatów, filmowcy i radiowcy. W tym kontekście rozwijała się architektura modernistyczna. Lwowscy architekci pozostawili wybitne realizacje we wszystkich dziedzinach – od prywatnych willi i kamienic, po gmachy użyteczności publicznej. Wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu jest pierwszą tak obszerną prezentacją ich osiągnięć, które ukazane zostały na tle innych dziedzin życia kulturalnego – piszą organizatorzy. Na ekspozycji zobaczyć można zarówno plany urbanistyczne, jak i makiety, szkice oraz fotografie wybranych budynków, a także dzieła sztuki, plakaty, pocztówki i filmy. Opracowana w oparciu o kolekcje publiczne i prywatne z Polski i Ukrainy, jest wielowymiarowym portretem modernistycznego miasta i podkreśla rolę Lwowa jako centrum nowoczesności w czasach II Rzeczypospolitej. Tytuł wystawy – wybrana z kalendarza data bez większego znaczenia dla historii miasta – wskazywać ma, że punktem wyjścia dla jej konstrukcji była perspektywa zwyczajnego życia mieszkańców. Jednakże to właśnie lwowska codzienność staje się pretekstem do podkreślenia wyjątkowości Lwowa i jego miejsca na mapie nowoczesności w XX wieku – czytamy dalej w opisie. Wystawa została zrealizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dysponentem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.

DO 20 Listopada

Muzeum Architektury we Wrocławiu

www.ma.wroc.pl

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum