Nowe relacje z rzeką – o projekcie bulwarach nad Odrą Piotr Żuraw

2016-10-28 20:00 Tekst: Piotr Żuraw
Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Autor: archiwum serwisu Widok w kierunku mostu Piaskowego i budynku filologii UWr; amfiteatr przy bulwarze Dunikowskiego jest licznie odwiedzany przez mieszkańców i turystów, nie tylko w słoneczne dni; fot. Maciej Lulko

Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia. Sposób zagospodarowania bulwaru ma umożliwiać jak najbliższy kontakt z wodą i widokami przeciwległego brzegu. Przestrzeń komunikacji jest dostosowana do różnych grup użytkowników: sprawnych, niepełnosprawnych, na rolkach i rowerach. Wszyscy oni poruszają się po wspólnej, wielokierunkowej przestrzeni, bez wydzieleń ścieżek rowerowych.

Bulwar Xawerego Dunikowskiego oraz Marii i Lecha Kaczyńskich jest silnie związany z Odrą. To jednocześnie atrakcyjny punkt obserwacji przeciwległego brzegu z historyczną zabudową Ostrowa Tumskiego, sąsiadujący z reprezentacyjnymi obiektami jak zabytkowa Hala Targowa, Akademia Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe czy Urząd Wojewódzki. Rewitalizacja odbudowuje relacje mieszkańców z rzeką, stanowi pretekst do jej ponownego odkrycia.

Założeniem projektu była realizacja wielkomiejskiego bulwaru o funkcji rekreacyjnej i spacerowej, z możliwością uprawiania sportów wodnych, ale też zejścia do poziomu wody i moczenia nóg.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum