Teatr Lalki i Aktora w Kielcach

2015-09-30 11:26
Teatr Lalki i Aktora w Kielcach
Autor: archiwum serwisu Bryła nowo projektowanej części będzie wykończona betonem. architekci proponują, by ścianę od strony dawnej kuźni poddać polerowaniu, co pozwoli uzyskać efektowną grę odbić i świateł.

Nowa siedziba popularnego w Kielcach teatru dla dzieci powstanie w zabytkowych obiektach w centrum miasta. Projekt przygotowało biuro WXCA.

Koncepcję wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez władze miasta. Architekci musieli zaproponować przebudowę XVIII-wiecznego dworu i kuźni na potrzeby Teatru Lalki i Aktora, w którym zaplanowano m.in. dwie sceny – większą, dla 200 osób, i mniejszą, dla 100. Konserwator dopuścił przy tym rozebranie przybudówki między dwoma obiektami, którą wzniesiono w latach 20. XX wieku, nakazał jednak zachowanie murów okopowych, piwnic i sklepień oraz kopertowej formy dachów. Według zwycięskiej pracy w miejscu dawnej przybudówki powstanie prostopadłościenna bryła wykończona betonem z domieszką lokalnego kruszywa mineralnego. Znajdzie się w niej większa scena, magazyn dekoracji oraz strefa warsztatowa. Główne wejście do zabytkowego dworu będzie jednocześnie głównym wejściem do teatru. W przestrzeni holu zlokalizowano centralnie reprezentacyjne schody, dwoma oddzielnymi biegami prowadzące do małej sali na piętrze. Symetrię założenia uwypukla proponowane, dodatkowe wyjście z budynku zlokalizowane na osi drzwi wejściowych. Prowadzi ono do kameralnego ogrodu, który może być poszerzeniem funkcji foyer – piszą autorzy. Powierzchnia użytkowa teatru po przebudowie wyniesie w sumie ponad 2 tys. m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum