Muzeum Emigracji - ekspozycja

2015-09-30 11:48 Tekst: Czesława Frejlich
Muzeum Emigracji - Ekspozycja
Autor: archiwum serwisu Instalacja przestrzenna przed wejściem do ekspozycji stałej. Wewnętrz prezentacja multimedialna. Fot. Jakub Certowicz

Muzeum, na potrzeby którego zaadaptowano zabytkowy Dworzec Morski z lat 30. XX wieku, ma przybliżać dzieje polskiej emigracji od XIX stulecia do dziś, kształtując postawy tolerancji i otwartości na przedstawicieli innych kultur – o przebudowie gmachu i jego nowym, symbolicznym znaczeniu w przestrzeni miasta pisze Monika Arczyńska, a o projekcie ekspozycji, która wypełnia blisko trzy tysiące metrów kwadratowych powierzchni dawnego Magazynu Tranzytowego – Czesława Frejlich.

Oddany do użytku w 1933 roku Dworzec Morski w Gdyni był główną częścią rozległej infrastruktury morskiego ruchu pasażerskiego i wówczas jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. To tutaj cumowały m.in. polskie transatlantyki takie jak MS Batory i stąd przed wybuchem II wojny światowej tysiące Polaków opuściły kraj. Po trzech latach prac adaptacyjnych, w maju tego roku w modernistycznym gmachu otwarto Muzeum Emigracji. Wicedyrektor instytucji, Sebastian Tyrakowski, tłumaczy: Emigracja, była – i jest nadal – ważnym zjawiskiem społecznym. Poza granicami mieszka ok. 20 mln Polaków bądź deklarujących polskie pochodzenie. Ten budynek jest właściwym miejscem opowiadania o historii emigracji. W okresie międzywojennym, dla wielu na zawsze opuszczających kraj, Dworzec Morski był miejscem pożegnania ojczyzny. Nawet adres muzeum, ulica Polska 1, symbolicznie nawiązuje do tematyki wystawy.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum