Centrum sportowe w Jaworznie

2015-09-30 11:29
Centrum sportowe w Jaworznie
Autor: archiwum serwisu Architektom zależało, aby budynki zespołu przypominały zatopione w zieleni, porozrzucane na dnie kamieniołomu głazy

Na terenie nieczynnego kamieniołomu w Jaworznie planowane jest centrum sportowe wraz ze stadionem lekkoatletycznym i kompleksem hotelowym. Projekt zespołu opracowało biuro Mateusz Tański & Associates.

Konkurs na projekt obiektów zorganizował urząd miasta. Kompleks powstać ma na terenie dawnego wyrobiska kamieniołomu na Sadowej Górze, w bliskim sąsiedztwie Centrum Edukacji Geologicznej Geosfera, które często odwiedzane jest przez turystów i grupy szkolne. Z tego powodu architekci mieli też zaprojektować bazę noclegową. Nagrodzona praca zakłada realizację stadionu w centralnej części działki. Jedynym towarzyszącym mu obiektem kubaturowym jest trybuna na 1000 miejsc, pod którą umieszczone zostały funkcje towarzyszące. Pozostałe obiekty rozplanowano w głębi terenu. Proponowana architektura wpisuje się w otoczenie, nawiązując zarówno kształtem, jak i materiałem do ścian kamieniołomu. Od strony ulicy dojazdowej oraz z placu przed wejściem przypomina szeroki blok skalny, w którym wydrążone zostały wszelkie niezbędne elementy infrastruktury takie jak wejścia, schody oraz okna – tłumaczy Mateusz Tański.

Zakończenie realizacji: 2018

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum