Muzeum Broad w Los Angeles

2015-09-30 11:50 Tekst: Maciej Lewandowski
Muzeum Broad w Los Angeles
Autor: archiwum serwisu W elewacji od strony Grand Avenue zamontowano owalny świetlik doświetlający zlokalizowaną na pierwszym piętrze salę konferencyjną. Fot. Benny Chan

Nowo otwarte muzeum sztuki współczesnej w centrum Los Angeles powstało dzięki zaangażowaniu i finansowemu wsparciu filantropów Eliego i Edythe Broadów, by pomieścić część ich kolekcji, na którą składa się blisko 2000 dzieł sztuki. Elewację obiektu wykonano z 2500 prefabrykowanych paneli z betonu zbrojonego włóknami szklanymi odginających się pod kątem 45 stopni.

Nowo otwarte Muzeum Sztuki Współczesnej w centrum Los Angeles powstało dzięki zaangażowaniu i finansowemu wsparciu filantropów Eliego i Edythe Broadów, by pomieścić część ich kolekcji, na którą składa się blisko 2000 dzieł sztuki autorstwa m.in. Andyego Warhola, Roya Lichtensteina, Glenna Ligona, Andreasa Gurskyego czy Julie Mehretu. Projekt obiektu wyłoniono w zamkniętym konkursie, do którego zaproszono pięć pracowni: holenderskie studio OMA, szwajcarskie Herzog & de Meuron, biuro Christiana de Portzamparka z Paryża, SANAA z Japonii i Diller Scofidio + Renfro ze Stanów Zjednoczonych. Ostatecznie do realizacji wybrano pracę Amerykanów. Budynek stanął w sąsiedztwie takich dzieł architektury jak Walt Disney Concert Hall projektu Franka Gehry’ego czy MOCA autorstwa Araty Isozakiego. Z holu wejściowego do położonych na trzeciej kondygnacji przestrzeni wystawienniczych zwiedzający dostają się ruchomymi schodami o długości około 30 metrów, które przebijają wielokrzywiznową bryłę drugiego poziomu. Droga powrotna wiedzie usytuowaną centralnie klatką schodową, z której można zobaczyć obrazy i rzeźby pozostające w magazynach.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum