Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016
Architektura stanowi kluczowy element programu ESK 2016. Obchody stanowią okazję do podjęcia szerokiej dyskusji na temat kondycji współczesnej architektury, zasad kształtowania przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, a także możliwości partycypacji społecznej w tym procesie. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia architektoniczne planowane w paździeniku we Wrocławiu.
DoFA’ 2016. Dolnośląski Festiwal Architektury
Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA zainicjowany został przez wrocławski SARP w 2011 roku. Obejmuje wydarzenia o różnorodnym charakterze, od wystaw i wykładów, po debaty, seminaria czy wycieczki po obiektach ważnych dla lokalnej tożsamości. Podczas festiwalu odbywają się również projekcje filmowe, koncerty, warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Przystępując do realizacji DoFA, mieliśmy na uwadze społeczne zapotrzebowanie na tego rodzaju cykliczne przedsięwzięcie, którego dotychczas brakowało w kalendarzu wydarzeń wrocławskich i dolnośląskich. Postanowiliśmy zaproponować atrakcyjny i przystępny w odbiorze program, mogący jednocześnie stać się przyczynkiem do szerokiej dyskusji na temat architektonicznej kondycji naszego miasta i regionu – wyjaśniają organizatorzy. Każda z edycji toczy się pod innym hasłem przewodnim. Tematem tegorocznej, specjalnej odsłony festiwalu, organizowanej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej, Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i Muzeum Współczesnym Wrocław, będzie Przestrzeń dla piękna. W ramach wydarzenia zaplanowano takie wystawy jak Kadry Modernizmu, Przestrzeń do pracy architekta, Europejskie Stolice Kultury w migawce czy Hołd Constantinowi Brâncuşiemu. Z okazji festiwalu przewidziano też międzynarodową konferencję Sztuka [:w] przestrzeni. Jej uczestnicy spróbują m.in. znaleźć odpowiedzi na pytania, jak uczynić przestrzeń zurbanizowaną atrakcyjną dla użytkowników i jaką rolę pełni dziś architektura w kreowaniu nowych fragmentów miast. Konferencję podzielono na trzy panele, kuratorowane przez Dorotę Monkiewicz, dyrektor Muzeum Współczesnego Wrocław oraz Izabelę Mironowicz i Grażynę Hryncewicz- Lamber z WA PWr. Warto wybrać się również na jedną z kilku wycieczek. Tegoroczna edycja obejmuje m.in. zwiedzanie osiedla Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Nowe Żerniki.
7 – 14 października