Towarowa OdNowa – o tym, jak zmienia się okolica Warsaw Spire Tomasz Żylski
Zakrojony na kilka lat projekt, pod nazwą Nowa Towarowa, zakłada m.in. redefinicję roli ulicy w przestrzeni miasta i opracowanie różnych programów przemian jej otoczenia, tak by stała się bardziej przyjazna mieszkańcom. Ta ważna wolska arteria stanowi dziś fragment śródmiejskiej obwodnicy, ale z uwagi na liczne inwestycje biurowo-mieszkalne w sąsiedztwie, władze Warszawy przymierzają się, by funkcję tę przejęła w przyszłości położona nieco dalej na zachód al. Prymasa Tysiąclecia.
220-metrowy Warsaw Spire ustępuje wysokością jedynie Pałacowi Kultury, który przewyższa go o 17 metrów. To jednocześnie największy co do powierzchni zespół biurowy w Polsce – tworzące go trzy obiekty oferują łącznie około 100 tys. m2. Projekt kompleksu przygotowało biuro Jaspers – Eyers Architects we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt, a jego inwestorem była firma Ghelamco.
Zespół powstał między ul. Towarową, Grzybowską, Wronią i Łucką, na ponad dwuhektarowej działce zajmowanej do 2006 roku przez zabudowania drukarni Wojskowych Zakładów Graficznych. Dawne hale produkcyjne inwestor wyburzył, pozostawiając jedynie zlokalizowany od strony ul. Towarowej budynek administracyjny (proj. Kazimierz Marczewski, Stefan Putkowski, 1948- -1952).