Centrum Administracyjne Wielkiej Wsi

2016-09-30 11:23 Tekst: Marcin Brataniec
Centrum Administracyjne Gminy Wielka Wieś
Autor: archiwum serwisu Obiekt położony jest przy drodze krajowej, dobiegający z niej hałas został zredukowany przez odpowiedni układ poszczególnych brył; fot. Tomasz Zakrzewski

O wyjątkowej jakości tego miejsca świadczy zaaranżowane z pietyzmem otoczenie: ułożona w swobodne pasy zieleń rabat, krzewów i trawników z elementami małej architektury i kompozycją przestrzenną inspirowaną herbem gminy – o realizacji OVO Grąbczewscy pisze Marcin Brataniec.

Ni wyżyna, ni nizina, ni krzywizna, ni równina, taka gmina. Ani piasek, ani glina, tylko lasek i olszyna, taka gmina. Taka gmina z piosenki Kabaretu Starszych Panów może być każdą gminą. Z urzędem niczym pudełko na dokumenty i ludźmi przeciskającymi się pomiędzy nimi. Każda jest jak inne i każda wyjątkowa, trzeba tylko dostrzec jej szczególny piasek, glinę, lasek czy olszynę. Gmina Wielka Wieś w powiecie krakowskim miała wizję i szczęście do projektantów, którzy zrozumieli jej wyjątkowość. W roku 2010 ogłosiła konkurs i w roku 2015 otworzyła swoje nowe Centrum Administracyjne. Nazwa jest myląca i ograniczająca, mamy bowiem do czynienia z nowoczesnym obiektem, który mieści też bibliotekę i funkcje komercyjne. Znajdziemy tu siedzibę rady gminy, różne wydziały urzędu, bank, aptekę, restaurację, cukiernię, kwiaciarnię i biura do wynajęcia, co daje wiele powodów, by się tutaj znaleźć.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum