Szczeciński ogród społeczny

2016-09-30 11:33 Tekst: Tomasz Żylski
Szczeciński ogród społeczny
Autor: archiwum serwisu Sąsiedzki ogród kultury powstał na pustej działce między trafostacją sztuki a gotyckim kościołem Św. Jana Ewangelisty dzięki inicjatywie szczecińskiej fundacji Na Odrze; fot. Tomasz Żylski

Pierwsze ogrody społecznościowe pojawiły się w Polsce 7 lat temu, dziś jest ich już kilkaset i z każdym rokiem dochodzą kolejne. Jednym z nich jest Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie, zrealizowany w czerwcu na pustej działce między Trafostacją Sztuki, blokami osiedla Stare Miasto i kościołem św. Jana Ewangelisty dzięki Fundacji na Odrze. Projekt ogrodu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie LECHSTARTER zorganizowanym przez markę Lech Premium, pokonując 86 innych pomysłów na estetyzację, zazielenianie bądź wykreowanie nowych przestrzeni publicznych – pisze Tomasz Żylski.

Mniej więcej od dekady trwa wielka modernizacja przestrzeni publicznych w polskich miastach. Nie remontowane od lat place, rynki i bulwary zyskują zwykle granitowe nawierzchnie, meble z modnego kortenu i różnego typu atrakcje jak multimedialne fontanny czy dizajnerskie pawilony. Tym spektakularnym przeobrażeniom towarzyszą zmiany w mniejszej skali, realizowane przez organizacje pozarządowe, instytucje kultury i samych mieszkańców. Oddolne inicjatywy dotyczą przede wszystkim zieleni w mieście, obsadzania kwiatami osiedlowych skwerów i podwórek, tzw. guerilla gardeningu czy szczególnie popularnego w ostatnim czasie zakładania społecznych ogrodów, gdzie obok grządek albo skrzyń z warzywami, aranżuje się niewielkie place zabaw, a czasem też specjalne miejsca na grilla i ognisko. Pierwsze ogrody tego typu pojawiły się w Polsce 7 lat temu, dziś jest ich już kilkaset i z każdym rokiem dochodzą kolejne. Jednym z nich jest Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie, zrealizowany w czerwcu na pustej działce przy ul. Św. Ducha, między Trafostacją Sztuki („A-m” 11/2013), blokami osiedla Stare Miasto i kościołem św. Jana Ewangelisty dzięki Fundacji na Odrze.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum