Zakład opiekuńczy w Lesznie

2016-08-31 11:35 Tekst: Tomasz Głowacki
Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy w Lesznie
Autor: archiwum serwisu Widok od ulicy Ostroroga; na parterze ceglanego budynku byłej stajni zlokalizowano restaurację i część administracyjną, a na pierwszym piętrze hotel i salę konferencyjną; fot. Maciej Lulko

Wielofunkcyjny kompleks dla seniorów powstał w rozbudowanych obiektach pofolwarcznych w samym centrum Leszna. Za realizację zespołu władze miasta nagrodziły inwestora prestiżowym tytułem Lidera Rewitalizacji 2015 – o realizacji biura NA NO WO Architekci pisze Tomasz Głowacki.

W dobie szybko starzejącego się społeczeństwa, budowa nowych placówek opiekuńczych dla seniorów staje się w Polsce coraz bardziej palącą potrzebą. Z uwagi na ciągły niedobór tego typu ośrodków, ich realizacji, skądinąd kosztownych, podejmują się prywatni inwestorzy. Jednym z nich jest wielkopolska spółka Kombinat 2000 z Kłody, która mając już na koncie podobne przedsięwzięcie w Dąbczu koło Rydzyny, zdecydowała się na wzniesienie znacznie większego obiektu w Lesznie. Inwestycja w centrum miasta, w spokojnej dzielnicy Antoniny, obejmuje właściwie cztery współpracujące ze sobą instytucje: zakład rehabilitacyjny oraz pielęgnacyjno-opiekuńczy Niezapominajka, pensjonat dla osób starszych oraz hotel z restauracją. Budowa kompleksu, możliwa w dużej mierze dzięki preferencyjnemu kredytowi z unijnego programu Jessica, zakończyła się przyznaniem mu przez władze miasta tytułu Lidera Rewitalizacji 2015. Na sukces niemały wpływ wywarła sama architektura, która zmienia wizerunek tego typu placówek, kojarzonych z niskim standardem i raczej z hospicjum, aniżeli z miejscem rzeczywistej pomocy osobom w podeszłym wieku.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum