Centrum Nanotechnologii w Gdańsku

2016-08-31 11:34 Tekst: Monika Arczyńska
Centrum Nanotechnologii
Autor: archiwum serwisu Południowo-zachodni narożnik budynku „podcięto” w parterze oraz na ostatniej kondygnacji, przez co ażurowe ściany wydają się odstawać od jego zasadniczej bryły; fot. Krzysztof Krzempek / dzięki uprzejmości pracowni

Trawestując dominujący styl i ceglane elewacje historycznych obiektów kampusu, architekci zastosowali okładziny z czerwonego i białego piaskowca. Obok budynku zaaranżowali też plac z płytką sadzawką i kamiennymi siedziskami. O realizacji P.P.W. FORT pisze Monika Arczyńska.

Politechnika Gdańska chętnie podkreśla swój dwoisty charakter – nowoczesnego ośrodka akademickiego, rozwijającego innowacyjne technologie, a jednocześnie uczelni z tradycjami. W kreowaniu tego wizerunku pomaga otoczony zielenią kampus w dzielnicy Wrzeszcz. Dominują tam sukcesywnie modernizowane ponadstuletnie gmachy z czerwonej cegły z kamiennymi i miedzianymi detalami, które sukcesywnie uzupełniane są o nowe inwestycje. Jedną z nich jest oddany w ubiegłym roku budynek B Centrum Nanotechnologii, według konkursowego projektu pracowni FORT z 2011 roku. W przeciwieństwie do wielu współcześnie zrealizowanych tu obiektów, daleki jest od dosłownego powtarzania architektonicznych motywów kampusu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum