Willa Wolfa w Gubinie
W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Budynek powstał w 1926 roku w niemieckim mieście Guben na zlecenie producenta kapeluszy Ericha Wolfa. Po II wojnie światowej pozostałości po zniszczonej w czasie bombardowań willi znalazły się w granicach Polski. Oprócz fundamentów, do dziś zachowało się jedynie charakterystyczne założenie ogrodowe z tarasami schodzącymi ku brzegom Nysy. Przez historyków architektury willa uznawana jest za pierwszy nowoczesny budynek architekta.
Za przełomowe uważa się przede wszystkim zastosowane tu rozwiązania przestrzenne. Mimo to do niedawna obiekt był jednym z mniej znanych projektów Miesa, a idea jego rekonstrukcji jest stosunkowo nowa. Willę „odkryto” ponownie dzięki wstępnym pracom archeologicznym przeprowadzonym w 2001 roku pod kierunkiem dr. Jarosława Lewczuka i prof. Leo Schmidta z Cottbus. Pięć lat później w ramach międzynarodowej wystawy IBA powstał poświęcony budynkowi pawilon informacyjny, prezentowany w Gubinie, Berlinie i Wrocławiu. Z pomysłem odbudowy w formie wiernie odzwierciedlającej oryginał (jednak bez odtwarzania wnętrz) wyszli historyk architektury prof. Dietrich Neumann oraz urbanista Florian Mausbach, przewodniczący Stowarzyszenia Architektonicznej Nagrody Berlin e.V., którzy zdołali pozyskać przychylność burmistrzów miast Gubin / Guben oraz części środowiska architektonicznego i akademickiego.