Przestrzeń dla handlujących i mieszkańców – o projekcie Zieleniaka Paweł Majkusiak i Marcin Zaremba
Hala Zieleniak według naszej koncepcji stanowić miała formę umożliwiającą scalenie otaczających ją światów. Zrealizowany plac targowy, z zewnętrznymi miejscami handlowymi i okalającą go pergolą, został zaprojektowany jako część wspólna, dostępna zarówno dla kupców, jak i mieszkańców pobliskich bloków. W ten sposób powstała przestrzeń publiczna, otwarta 24 godziny na dobę.
Budynek hali targowej Zieleniak został zrealizowany na obszarze, który jeszcze przed wojną służył funkcji handlowej. Rozrastające się targowisko z czasem wymknęło się jednak spod kontroli. Różnorodne w swojej formie i kolorze pawilony szczęki zaczęły „rozlewać się” po całym terenie, mocno zaznaczając obecność w przestrzeni.
Miejsce pełne bazarowego życia w godzinach porannych i popołudniowych, mimo swoich wad, przyciągało tłumy ludzi, z drugiej strony na koniec dnia stawało się puste i milczące, niejako odcinając się niewidzialnym parawanem od otaczającego go „żywego miasta”, a zarazem będąc czymś w rodzaju tajnej sekcji na mapie, do której nikt nie ma dostępu. Najbliższe sąsiedztwo projektowanego obiektu, dwa blaszane pawilony hal Banacha, mocno kontrastuje ze znajdującym się nieopodal budynkiem Archiwum Akt Nowych projektu Bohdana Pniewskiego z 1956 roku i blokami osiedla mieszkaniowego spółdzielni Rakowiec.