Topografías operativas, „Quaderns. D’arquitectura i urbanisme” pod redakcją Manuela Gausy

2015-12-30 10:45 Tekst: Tomasz Głowacki
Topografias operativas
Autor: archiwum serwisu Topografias operativas, "Quaderns. D'Architectura i urbanisme" 220, Red. Manuel Gausa, Actar 1998

Teksty teoretyczne przeplatane są projektami związanymi z przewodnim tematem magazynu – Operatywnymi topografiami. Przedni zestaw, choć sprzed 17 lat, intryguje i zachęca do lektury. Także nieco zawstydza, gdy pomyślimy, że wciąż nieliczne w Polsce budynki w duchu operatywnych topografii, jak Muzeum Przełomów w Szczecinie czy MCK w Katowicach, pojawiają się dopiero teraz – recenzja Tomasza Głowackiego.

220. numer katalońskiego magazynu „Quadrens” z 1998 roku ciągle wydaje się świeży. Był jednym z pierwszych, po przełomowym okresie krystalizowania się teorii „foldingu”, który omawiał architekturę sztucznej topografii jeszcze przed publikacjami Aarona Betsky’ego Landscrapers: Building with the Land (2002) czy Andreasa i Ilki Ruby Groundscapes: The Rediscovery of the Ground in Contemporary Architecture (2006). Artykuły teoretyków-publicystów tej rangi co Mauel Gausa, Jose Antonio Sosa i Greg Lynn, dostarczają refleksji dla nowej formuły projektowania – tworzenia budynków nie jako rzeźb w przestrzeni lecz przenikających się warstw terenu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum