Budynek mieszkalny na warszawskiej Pradze

2015-12-30 10:35 Tekst: Tomasz Żylski
Blok Sprzeczna 4 w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Prefabrykowana fasada stanowi wyrazistą dwuplanową strukturę, której geometria jest wynikiem odchylenia traktu budynku od płaszczyzny ulicznej pierzei. Aby rzuty mieszkań miały kąty proste, na elewacji frontowej zaprojektowano balkony na planie trójkąta. Fot. Marcin Czechowicz

Uruchomienie II linii metra pobudziło nowe inwestycje mieszkaniowe na warszawskiej Pradze. W pobliżu stacji Stadion Narodowy powstaje właśnie budynek projektu biura Brzozowski Grabowiecki Architekci.

Sześciokondygnacyjny obiekt zaplanowano przy ul. Sprzecznej 4, w sąsiedztwie Portu Praskiego i ul. Targowej. Swoją łamaną, schodkową fasadą dotykać będzie linii zabudowy, tworząc ażurową pierzeję z trójkątnymi balkonami i dużymi bocznymi tarasami – wyjaśniają architekci. Inwestorem, a zarazem wykonawcą budynku jest firma Budizol, właściciel jednego z najnowocześniejszych zakładów prefabrykacji konstrukcji betonowych w Polsce. Projektanci wykorzystali więc prawie wszystkie możliwe technologie, które oferuje, włącznie ze ścianami kompozytowymi z ociepleniem i okładziną z betonu architektonicznego barwionego w masie (przywożone na plac budowy z zamontowaną już stolarką okienną) oraz prefabrykowanymi stropami grzejnymi. Z gotowych elementów powstaną też łazienki oraz barwione na kolor elewacji ściany korytarzowe i trzon windy. W podwórzu za budynkiem zaprojektowano półprywatną strefę dla mieszkańców, z zabawkami dla dzieci i małą architekturą. W obiekcie znajdzie się 57 mieszkań na wynajem o powierzchni od 29 do ponad 70 m2.

Rozpoczęcie realizacji: 2015

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum