Przedszkole atrialne w Ostrowi Mazowieckiej

2015-12-30 10:56 Tekst: Grzegorz Stiasny
Atrialne przedszkole na Mazowszu
Autor: archiwum serwisu Okna w salach są podłużne, z niskimi nadprożami dostosowanymi do wzrostu dzieci. Taki kształt zapewnia jednocześnie odpowiednią ilość światła we wnętrzu i eliminuje konieczność przesłaniania górnych części roletami. Fot. xystudio

Projektując przedszkole dla dzieci pracowników firmy FORTE, architekci wykorzystali doświadczenie zdobyte podczas realizacji kilkunastu podobnych obiektów w całej Polsce. Powstał atrialny pawilon dostosowany do skali i percepcji dziecka – o realizacji xystudio pisze Grzegorz Stiasny.

W czasach PRL-u przedszkola przyzakładowe były powszechną normą. Matki miały możliwość obserwowania, kiedy dzieci idą z opiekunkami na spacer, a jeśli były problemy, mogły natychmiast zareagować. Po pracy zaś wracały z dziećmi do domów, nie musząc jechać na drugi koniec miasta, aby je odebrać. Korzyści były – i są też dzisiaj – dla nas oczywiste. Jednak po 1989 roku wszystkie takie placówki zostały zlikwidowane, przede wszystkim ze względu na upadek przedsiębiorstw mających odpowiednie na ich utrzymanie fundusze socjalne. W chwili obecnej w wielu miejscach wraca się do pomysłu przyzakładowych przedszkoli. Sprzyja temu też Unia Europejska, sugerując tworzenie placówek i wspierając ich powstawanie dotacjami. FORTE jest jednym z większych europejskich producentów mebli, zatrudniającym kilka tysięcy osób w czterech fabrykach. Realizacja przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie znajduje się jej główna siedziba, to element szerszej polityki firmy, ale też – jak głosi plotka – inicjatywa córek właściciela. Jakkolwiek by było, na pewno chodziło o budowanie trwalszych więzi młodych pracowników z przedsiębiorstwem.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum