Dialog z krajobrazem

2015-12-30 10:41 Tekst: Kazimierz Łatak,Piotr Lewicki
Dialog z krajobrazem
Autor: archiwum serwisu Venustas et Utilitas, Mechtenberg/Essen, Niemcy. Projekt badwaczy autorstwa Paolo L. Bürgiego odnoszący się do estetyki rolniczego krajobrazu w kontekście miejskim, 2010. Fot. Studio Bürgi/Serwis prasowy SAK

Specyficzną cechą projektów zaprezentowanych w Krakowie podczas listopadowej konferencji Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) była wyrażona środkami przestrzennymi – także rozwiązaniami krajobrazowymi i zielenią – narracja o przeszłości. Dzięki takiemu podejściu do materii projektowej architekci mogą wywoływać u odbiorców emocje pozwalające im lepiej zrozumieć terytorium – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Od 5 lat Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu (SAK) organizuje odbywające się dwa razy w roku konferencje poświęcone tej nieco odrębnej dziedzinie architektury. W listopadzie w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha miała miejsce ostatnia edycja zatytułowana Dialog z krajobrazem. Architekt krajobrazu i jego rola w kształtowaniu przestrzeni.

Gośćmi konferencji byli m.in. szwajcarski architekt krajobrazu Paolo L. Bürgi, który zaprezentował kilka wybranych projektów własnego autorstwa z pogranicza land artu, pochodząca ze Szwecji Lisa Diedrich, która opowiedziała o serii publikacji Landscape Architecture Europe oraz duet projektantek z Czech – Klara Salzmann i Eva Wagnerová.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum