Wystawa StartARCHITEKCI̕15 – projekty dyplomowe studentów Politechniki Lubelskiej

2016-06-30 11:28 Tekst: Katarzyna Dudek
startARCHITEKCI'15
Autor: archiwum serwisu startARCHITEKCI'15

Jak co roku wystawie towarzyszył konkurs na najlepszą pracę dyplomową zorganizowany przez Wydział Budownictwa i Architektury PL oraz Oddział SARP w Lublinie. Autorzy mieli okazję zaprezentować projekty przed publicznością oraz jury – relacja Katarzyny Dudek.

Już po raz siódmy studenci wydziału architektury Politechniki Lubelskiej prezentowali projekty dyplomowe w miejscu publicznym. Wystawę StartARCHITEKCI’15 można było oglądać od 13 grudnia 2015 r. do 15 marca 2016 r. w Galerii Gala, specjalizującej się w sprzedaży materiałów wykończeniowych i wyposażenia wnętrz. Prezentowane prace zostały podzielone na kilka grup tematycznych.

W kategorii strategia znalazły się pomysły na rewitalizację, wydobycie potencjału miejsc zdegradowanych, albo dostosowanie tych normalnie funkcjonujących do zmieniających się potrzeb. W dziale scalanie projekty skupiały się na aspekcie łączenia teraźniejszości z przeszłością. Prace przedstawiające dopełnienie pierzei, zagospodarowanie pustych miejsc w tkance miejskiej zaprezentowano w kategorii suplement. Punktem wspólnym w projektach z grupy studium przypadku była analiza zagadnienia, a dla sacrum pokazanie klimatu medytacji i zadumy. Pomysły na miejsca, będące azylem zapewniającym bezpieczeństwo, znalazły się w kategorii schronienie. W kategorii synergia czyli współdziałanie były projekty skupiające się na interakcji międzyludzkiej. Projekty ukazujące kształtowanie formy to dział struktura architektury oraz siła wyrazu, gdzie wyróżnikiem była jej ekspresja i dynamika. Jak co roku wystawie towarzyszył konkurs na najlepszą pracę dyplomową zorganizowany przez Wydział Budownictwa i Architektury PL oraz Oddział SARP w Lublinie. Autorzy projektów mieli okazję zaprezentować projekty przed publicznością oraz jury konkursu.

Oprócz prezentowanych poniżej zwycięskich prac dyplomowych magisterskich, nagrodę otrzymały również projekty inżynierskie, I stopnia: Rewitalizacja części nadbrzeżnej dzielnicy Rusałka w Lublinie, autorka: arch. Magdalena Pisarczyk; Rewitalizacja starego obiektu poprzemysłowego w Częstochowie, autor: arch. Filip Leśniewski; Ośrodek promocji talentów w Łukowie, autorka: arch. Anna Ścioch. Ponadto przyznano nagrodę im. Tadeusza Witkowskiego, arch. Adzie Dudzie za Rozbudowę Centrum Sportów ekstremalnych w Warszawie.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum