Nagrody SARP 2015

2016-06-23 11:24
MCK Katowice
Autor: archiwum serwisu Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, proj. Jems Architekci - Nagroda Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce. Fot. Juliusz Sokołowski

Jury tegorocznej edycji konkursu doceniło realizacje w 9 kategoriach. Nagrodzono Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Muzeum Katyńskie w Warszawie, Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Ubiq Business Park w Poznaniu, pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie, siedziba firmy Ericpol Software Pool w Łodzi, Silver House w Gdyni, Dom Tetris w Bukownie oraz prezentowane w tym numerze „A-m” zagospodarowanie nabrzeży Ukiel w Olsztynie.

13 maja wręczono Nagrodę Roku 2015 za najlepszy zrealizowany obiekt architektoniczny w Polsce oraz Nagrodę SARP za najlepszy obiekt wzniesiony w 2015 roku ze środków publicznych. Do konkursu zgłoszono 81 realizacji, spośród których do finału zakwalifikowano 21. Nagrodę Roku 2015 przyznano siedzibie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach projektu JEMS Architekci („A-m” 8/2015). Zdaniem jury, przemyślana, zaskakująca forma architektoniczna, jak i rozwiązania funkcjonalne, znakomicie wpisują się programowo i przestrzennie w sąsiedztwo ikony śląskiej architektury Hali Widowiskowo-Sportowej – sławnego Spodka, nie zakłócając jej formy i znaczącej dominacji architektonicznej. Jurorzy podkreślili także, że bryła budynku, przecięta spacerowym kanionem, tworzy nie tylko kultowe już miejsce spotkań, ale również uzupełnia funkcjonalnie i widokowo zieloną strefę publiczną sąsiednich obiektów kultury – NOSPR i Muzeum Śląskiego. Nagrodą SARP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych uhonorowano siedzibę Muzeum Katyńskiego w Warszawie autorstwa BBGK Architekci („A-m” 1/2016). Budynek doceniono m.in. za wyjątkowo wrażliwą autorską interpretację ważnego symbolicznie miejsca oraz tematu, umiar w stosowaniu środków wyrazu, spójność estetyczną i odwagę w konsekwentnym wprowadzaniu nowej architektury w historyczną substancję. To architektura ponadczasowa bazująca na autorskim detalu i przemyślanym wykorzystaniu współczesnych technologii. Jest tłem dla refleksji, skupienia, jednocześnie oddziałuje na wyobraźnię widza, budząc silne emocje – podkreślają jurorzy.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum