Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej

2016-06-30 11:31 Tekst: Tomasz Michalak
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej
Autor: archiwum serwisu Betonowy plac przed wejściem poprzetykany jest tzw. kostkami pamięci – podświetlanymi płytami z mlecznego hartowanego szkła, na którym naniesiono nazwiska osób zamordowanych za pomoc ukrywającym się Żydom. Fot. Lech Kwartowicz

Architektom zależało, by ideę upamiętnienia Polaków ratujących Żydów wyrażała nie tylko ekspozycja, ale i forma budynku. O realizacji muzeum w Markowej autorstwa Nizio Design International pisze Tomasz Michalak.

W marcu 2016 roku w Markowej koło Łańcuta otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Placówka poświęcona jest pamięci wszystkich osób, które w czasie okupacji pomagały Żydom, ze szczególnym uwzględnieniem tragicznej historii mieszkańców tej niewielkiej podkarpackiej wsi – 24 marca 1944 roku Wiktoria i Józef Ulmowie oraz sześcioro ich dzieci zostali rozstrzelani przez hitlerowskich żandarmów za ukrywanie rodzin Goldmanów i Szallów, które zginęły razem z nimi. Projekt obiektu opracowało biuro Nizio Design International, które w 2010 roku zwyciężyło w konkursie współorganizowanym przez lokalny oddział SARP i Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum