O projekcie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Grzegorz Dżus i Katarzyna Orzechowska-Dżus

2016-06-30 11:33 Tekst: Grzegorz Dżus, Katarzyna Orzechowska-Dżus
Zagospodarowanie jeziora Ukiel
Autor: archiwum serwisu Dwukondygnacyjny, częściowo ażurowy budynek kapitanatu wysunięty daleko nad taflę jeziora pełni funkcję dominanty założenia. Fot. Daniel Rumiancew

Niemal wszystkie nowe obiekty zaplanowano w głębi lądu, dzięki czemu blisko dwukrotnie zwiększono powierzchnię plaży, tworząc największą, jaka znajduje się obecnie nad zbiornikiem śródlądowym w Polsce. Budynki ustawiono prostopadle do linii brzegowej, tak aby już z dużej odległości można było dostrzec konkretne kadry na jezioro.

Głównym założeniem było dążenie do otwarcia Olsztyna na jezioro Ukiel. Przede wszystkim więc zlikwidowano bariery oddzielające miasto od wody w postaci prowizorycznej zabudowy i ogrodzeń oraz odsunięto biegnącą bezpośrednio wzdłuż nabrzeża dwupasmową drogę. Niemal wszystkie nowe obiekty zaplanowano w głębi lądu, dzięki czemu blisko dwukrotnie zwiększono powierzchnię plaży, tworząc największą, jaka znajduje się obecnie nad zbiornikiem śródlądowym w Polsce. Budynki ustawiono prostopadle do linii brzegowej, tak aby już z dużej odległości można było dostrzec konkretne kadry na jezioro.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum