Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi

2016-06-30 11:33 Tekst: Dominika Olszyna
Klinika rehabilitacji dla dzieci w Łodzi
Autor: archiwum serwisu Rzeźba bociana w poczekalni, nad nią napinany sufit z nadrukiem chmur. Fot. Monika Kmita/Sceno Kreacje

Kompleksowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci jest jednym z najnowocześniejszych placówek tego typu w Europie. Głównym motywem aranżacji wnętrz są liczne odniesienia do rodzimej fauny i flory – pisze Dominika Olszyna.

Na świecie regularnie prowadzi się badania udowadniające, że dobrze zaprojektowana przestrzeń szpitalna wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjenta oraz tempo rekonwalescencji. Jedno z pierwszych tego typu badań, pokazujących tę zależność przeprowadził Roger Ulrich, profesor architektury z Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji w 1984 roku. Trzydzieści lat później, architekci są świadomi, że obiekty usług medycznych muszą być miejscami, w których powrót do zdrowia jest możliwy nie tylko dzięki farmakologii, ale także otoczeniu. W literaturze przestrzenie te określane są jako środowiska uzdrawiające (healing environments). Jak wykazują badania odpowiednie warunki rekonwalescencji są szczególnie istotne w przypadku dzieci, i właśnie dla nich została odnowiona Klinika Rehabilitacji ICZMP w Łodzi.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum