Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie

2018-01-31 13:00
Rekonstrukcja pawilonu Emilia w Warszawie
Autor: serwis prasowy Widok od strony Pałacu Kultury. Obiekt stanie na osi ulicy Wallenberga. Powierzchnia użytkowa tej nowej miejskiej oranżerii wyniesie 4,5 tys. m2

Dawny pawilon meblowy Emilia, w którym przez kilka ostatnich lat mieściła się tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, zostanie zrekonstruowany. Za projekt nowego obiektu odpowiada pracownia BBGK Architekci.

Budynek przy ul. Emilii Plater 51 powstał w 1969 roku dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami według projektu Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hanny Lewickiej. Jeszcze do niedawna jego los wydawał się przesądzony. Nowy właściciel nieruchomości, firma Griffin Real Estate, planuje bowiem wzniesienie w tym miejscu wieżowca. Nieoczekiwanie jednak stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zaproponował przeniesienie pawilonu Emilia na teren pobliskiego parku Świętokrzyskiego. Koncepcję rekonstrukcji z wykorzystaniem oryginalnych elementów, w tym charakterystycznego dachu szedowego, opracowało społecznie biuro BBGK Architekci. Przeniesienie budynku w całości nie jest możliwe. Konstrukcję nośną w nowej lokalizacji należy wybudować od nowa. Dotyczy to słupów, ścian, stropów oraz belek schodowych – tłumaczyli autorzy w 2016 roku. Przygotowany przez nich projekt przedstawiono następnie władzom Warszawy oraz przedstawicielom firmy Griffin, która zgodziła się pokryć częściowo koszty przedsięwzięcia. Na początku ubiegłego roku zakończono rozbiórkę pawilonu. Zdemontowano m.in. konstrukcję stropodachu, którą stanowiły monolityczne, trapezowe tarczownice. Została ona pocięta wzdłuż dylatacji i przewieziona do konserwacji. W grudniu władze miasta zaprezentowały uszczegółowiony projekt nowej Emilii, nad którym architekci pracowali wspólnie z Zarządem Zieleni, Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym. W centralnie usytuowanym, trzykondygnacyjnym atrium mają pojawić się wysokie drzewa. Przestrzeń ta, podobnie jak w czasach, gdy gospodarzem obiektu był MSN, będzie pełniła funkcję miejsca spotkań i dyskusji. Na parterze przewidziano kawiarnię, w podziemiu sale warsztatowe oraz audytorium, a na piętrze ogólnodostępne strefy relaksu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum