Hala Gwardii w Warszawie

2018-01-31 13:00 Tekst: Maja Mozga-Górecka
Hala Gwardii w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Widok z antresoli. Archiwalne fotografie mistrzów boksu nawiązują do przeszłości miejsca. W centralnej, wielofunkcyjnej części można się natknąć na rozstawiony ring. Po obu stronach dwa dawne balkony dla widzów. Fot. serwis prasowy

Pozbawiony pretensji, niskobudżetowy projekt wnętrza nie wprowadza niepotrzebnego dystansu. Całość przypomina miejską uliczkę i nawiązuje do znanych europejskich hal gastronomicznych – pisze Maja Mozga-Górecka.

Od rana pod Halami Mirowskimi w Warszawie ustawiają się drobni sprzedawcy. Ich towar, oferowany za kilka złotych z rozłożonych na ziemi gazet, pamięta czasy, gdy we wschodniej hali, zwanej Halą Gwardii, działała sekcja bokserska Milicyjnego Klubu Sportowego Gwardia, a po 1989 roku – sklep MarcPolu (pierwszej sieci polskich supermarketów). Zabytkowy zespół dwóch eklektycznych hal targowych z przełomu XIX i XX wieku (projekt: Bolesław Milkowski, Ludwik Panczakiewicz, Władysław Kozłowski i Apoloniusz Nieniewski), odbudowano ze zniszczeń po powstaniu warszawskim.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum