Przedszkole w Żorach

2018-01-31 13:00 Tekst: Hanna Szukalska
Przedszkole w Żorach
Autor: archiwum serwisu Widok dachu pokrytego w częścio roślinnością. Fot. Wojciech Bęczarski / dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Żory

Budynek nie nawiązuje do pobliskich obiektów, stanowi logiczną konsekwencję warunków przestrzennych. To lakoniczna bryła, która niczym UFO pojawiła się nagle wśród niskiej zabudowy, skłaniając do refleksji nad projektowaniem dla dzieci – o nowej realizacji toprojekt pisze Hanna Szukalska.

Kleszczówka, dzielnica górnośląskich Żor, fanom współczesnej architektury może wydać się znajoma ze względu na lokalizację jednej z pierwszych realizacji KWK Promes – Domu Otwartego (proj. Robert Konieczny, Marlena Wolnik, 2005). Nowa siedziba przedszkola nr 4 autorstwa pracowni toprojekt została oddana do użytku w 2017 roku przy tej samej ulicy. Obiekt, w którym dotąd mieściła się placówka, wybudowany na cele mieszkaniowe i zaadaptowany do potrzeb dzieci w latach 60., nie spełniał współczesnych wymogów funkcjonalnych i przeciwpożarowych. Na realizację nowego wybrano działkę tuż obok szkoły podstawowej przy ul. Słonecznej, łącząc obie instytucje poprzez wspólną stołówkę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum