Wystawa Polska. Architecture w Wiedniu

2016-04-29 11:49
Polska.Architecture
Autor: archiwum serwisu Prezentacja wystawy w Instytucie Polskim w Wiedniu. Fot. Beata Tylec

Z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu powstała specjalna, niemieckojęzyczna wersja ekspozycji Polska. Architecture. Stolica Austrii była już piątym miastem, w którym zaprezentowano największe osiągnięcia współczesnej polskiej architektury. Honorowym gościem otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. tymczasowej Kunsthalle w Berlinie, która już w 2017 roku stanie na warszawskim Powiślu, służąc jako czasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Od lutego do kwietnia w Wiedniu można było oglądać przygotowaną przez „A-m” i MSZ wystawę Polska. Architecture pokazującą najciekawsze polskie budynki ostatnich lat. Pierwsza wiedeńska prezentacja, otwarta w lutym, odbyła się z inicjatywy Ambasady RP w Wiedniu, dzięki której powstała specjalna niemieckojęzyczna wersja ekspozycji (10 lutego – 15 marca). Wernisaż poprzedził wykład Redaktor Prowadzącej „A-m” Agnieszki Dąbrowskiej.

Zaprezentowała ona 10 budynków zrealizowanych w Polsce na potrzeby kultury na tle współczesnej architektury europejskiej. Gościem specjalnym otwarcia był austriacki architekt Adolf Krischanitz, autor m.in. Kunsthalle w Wiedniu, Kunsthalle w Krems i tymczasowej Kunsthalle w Berlinie (ta ostatnia od 2017 roku ma służyć jako tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i stanie na Powiślu w Warszawie). – Spotykamy się w Wiedniu, żywym muzeum architektury, więc tym serdeczniej zapraszam do poznania dzisiejszej architektury w Polsce, która zmienia polskie miasta – mówił Ambasador RP w Austrii Artur Lorkowski. Na wernisaż przybyło ponad 100 gości – austriacka polonia, ale również mieszkańcy wiedeńskiej dzielnicy Hietzing, w której znajduje się siedziba polskiej ambasady.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum