Bunkier Sztuki – nowa odsłona

2016-04-29 11:50 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Bunkier Sztuki
Autor: archiwum serwisu Autorka pawilonu, Krystyna Tołłoczko-Różyska, w holu głównym budynku, lata 60. Fot. z Archiwum Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie

Pawilon wystawowy przy krakowskich Plantach powstał w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej jako siedziba lokalnego oddziału Biura Wystaw Artystycznych. Rok temu obchodził więc swoje pięćdziesięciolecie, ale dopiero teraz można obejrzeć wystawę poświęconą jego historii. W prezentacji pod tytułem Z mojego okna widać wszystkie kopce nie zabrakło części odnoszącej się do architektury budynku – recenzja Agnieszki Skolimowskiej.

Rok temu obchodzono w Krakowie 50. rocznicę otwarcia Pawilonu Wystawowego przy Plantach (od 1994 roku Bunkra Sztuki), jednak dopiero teraz można obejrzeć wystawę poświęconą jego historii (5 marca – 8 maja). W prezentacji pod tytułem Z mojego okna widać wszystkie kopce nie zabrakło części odnoszącej się do architektury budynku. Tym, którzy znają pawilon, tytuł może wydać się zastanawiający. W rzeczywistości przez wiele lat z jego okien nie było widać żadnego kopca, a nawet znajdującego się po sąsiedzku Pałacu Sztuki. Horyzontalne przeszklenie na wysokości pierwszego piętra pozostawało bowiem zasłonięte, tak by wnętrza galerii jak najbardziej przypominały uniwersalną, ciągłą i pozornie neutralną przestrzeń, którą w latach 60. uznano za najwłaściwsze otoczenie dla prezentacji sztuki. Z okazji wystawy okna odsłonięto. To symboliczny nowy rozdział w historii instytucji, rozpoczynający się wraz ze zmianą na stanowisku dyrektorskim, które objęła niedawno Magdalena Ziółkowska.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum