Dom Sun Garden w Poznaniu

2017-06-30 11:35 Tekst: Hanna Szukalska
Dom Sun Garden w Poznaniu
Autor: archiwum serwisu Architekci zaproponowali dom o racjonalnym, prostym rzucie, zwartej kubaturze i skośnym dachu, umożliwiającym montaż paneli słonecznych. Wszystkie otwory okienne mają kształt kwadratu. Część z nich wycofano od lica ściany, a wycięte w bryle muru glify zapewniają większe pole widzenia od wnętrza i wpuszczają doń więcej światła. Fot. Marcin Czechowicz

Budynek stanowi przykład architektury rozważnej, ale również po prostu dobrej i wrażliwej. Choć skromny, był wyzwaniem dla wykonawcy ze względu na energooszczędne rozwiązania – pisze Hanna Szukalska.

Dom Sun Garden w poznańskim Strzeszynie to pierwsza większa realizacja wrocławskiej pracowni Menthol Architects. Młodzi architekci otrzymali zlecenie dzięki wygranej w konkursie na Energooszczędny Dom Dostępny, zorganizowanym w 2013 roku przez miesięcznik „Murator”. Zwycięski projekt zwrócił uwagę inwestorów, którzy na niewielkiej działce w willowej części stolicy Wielkopolski planowali wznieść nowoczesny budynek energooszczędny dla czteroosobowej rodziny. Zafascynowani japońską architekturą, zdecydowali się na pracownię, która swobodnie porusza się w minimalistycznej estetyce. W Sun Garden wyraźnie widać inspirację domami Sou Fujimoto, Rue Nishizawy czy Daisuke Ibano – proste, geometryczne rozwiązania przełamane nieoczywistą krzywizną dachu, nieregularnie rozmieszczone otwory okienne czy wciąż dość nietypowy dla polskiej architektury mieszkaniowej taras na dachu; tu o charakterze intymnego pokoju, z którego w przemyślany sposób skadrowano widoki na niebo i pobliskie sąsiedztwo.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum