Młode Miasto 2.0 – międzynarodowa konferencja w Gdańsku
W połowie kwietnia, w historycznej Sali BHP, odbyła się międzynarodowa konferencja Młode Miasto 2.0. Współczesne zagadnienia miejskiej transformacji. Zorganizowały ją Towarzystwo Urbanistów Polskich, Politechnika Gdańska oraz Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, w partnerstwie z firmami inwestującymi na terenie Młodego Miasta – podsumowanie Michała Stangla.
Młode Miasto w Gdańsku to jedno z ambitniejszych przedsięwzięć urbanistycznych podjętych w Polsce po 1989 roku. Na ponad 70-hektarowym terenie Stoczni Gdańskiej powstaje nowa, wielofunkcyjna dzielnica o powierzchni użytkowej około 500 tys. m2. Jej plany i koncepcje tworzono od przeszło 20 lat, ale dopiero w ostatnich latach projekt przechodzi do fazy realizacji. Zamierzenie budzi spore emocje ze względu na historyczne i społeczne znaczenie stoczni.
W połowie kwietnia, w historycznej Sali BHP, odbyła się międzynarodowa konferencja Młode Miasto 2.0. Współczesne zagadnienia miejskiej transformacji. Zorganizowały ją Towarzystwo Urbanistów Polskich, Politechnika Gdańska oraz Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, w partnerstwie z firmami inwestującymi na terenie Młodego Miasta. Celem było przedstawienie i przedyskutowanie perspektyw projektu w kontekście rewitalizacji śródmiejskich terenów poprzemysłowych i nadwodnych. Wprowadzenie stanowił przegląd doświadczeń zagranicznych. Dirk Schubert (HafenCity University Hamburg) zaprezentował wybór projektów z całego świata, podkreślając, że choć wszystkie mają wspólny mianownik w postaci waterfrontu, to dla sukcesu w każdym z przypadków kluczowe było wykorzystanie lokalnego potencjału i dziedzictwa. O realizacji HafenCity – wielofunkcyjnej dzielnicy, która powstała na obszarze dawnego portu w Hamburgu – mówił Jürgen Bruns-Berentelg, dyrektor zarządzający przedsięwzięcia. Z kolei Han Meyer (Delft University of Technology) przedstawił doświadczenia i dalsze plany rozwoju terenów nadwodnych w Rotterdamie.