Instytut Biotechnologii w Gdańsku

2016-05-31 11:57 Tekst: Monika Arczyńska
Instytut Biotechnologii w Gdańsku
Autor: archiwum serwisu Widok od ulicy Abrahama; pośrodku parterowa część obiektu obłożona okładziną ze stali nierdzewnej polerowanej, w której mieści się audytorium na 200 osób z możliwością podziału na dwie mniejsze sale. Fot. Wojciech Kryński

Budynek Instytutu Biotechnologii na gdańskim Przymorzu cechuje się surową prostotą i racjonalnością. Przejrzysty rzut z trzema traktami zapewnia świetnie nasłonecznienie i widok z okien pracowniom, biurom i salom seminaryjnym – o realizacji biura Warsztat Architektury pisze Monika Arczyńska.

Kampus Uniwersytetu Gdańskiego bywa żartobliwie nazywany najdłuższym w Europie. Uczelniane budynki są usytuowane na odcinku o długości ponad 60 km, od Gdańska aż do Stacji Morskiej w Helu. Od końca lat 90. trwa proces przenoszenia poszczególnych wydziałów do nowego kampusu w dzielnicy Przymorze. Jedną z ostatnich realizacji jest tam nowa siedziba Instytutu Biotechnologii, powstała według konkursowego projektu pracowni Krzysztofa Kozłowskiego. Jest on również autorem usytuowanej po sąsiedzku udanej siedziby Wydziału Chemii z 2013 roku. Instytut Biotechnologii, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe, powołany został ponad 20 lat temu jako międzyuczelniana jednostka Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Działa nietypowo: studenci i doktoranci uczestniczą nie tylko w zajęciach dydaktycznych, ale podzieleni na zespoły biorą też aktywny udział w realizacji projektów badawczych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum