Historia miejsca

2016-05-31 11:54 Tekst: Tomasz Żylski
O historii ASP w Warszawie
Autor: archiwum serwisu I nagroda w konkursie na opracowanie koncepcji architektonicznej Budynku ASP dla Wydziału Rzeźby w Warszawie, autorzy: Vostok Design. Il dzięki uprzejmości pracowni

Owiane niegdyś złą sławą okolice cmentarza Powązkowskiego stają się pełnoprawną częścią miasta. Oprócz kampusu ASP w ostatnim czasie powstały tu nowe biurowce i niewielkie osiedle – pisze Tomasz Żylski.

Do niedawna mieszkańcy Warszawy nie mieli zbyt wiele powodów, by dobrowolnie przemierzać kilkunastohektarowy teren między ulicą Okopową a cmentarzami żydowskim i Powązkowskim na Woli. Przy przecinającej go ulicy Kolskiej mieści się jedyna w stolicy Izba Wytrzeźwień. Do wybuchu wojny w zabudowaniach Miejskich Zakładów Sanitarnych, zaadaptowanych obecnie na potrzeby ASP, działała m.in. pierwsza na ziemiach polskich spalarnia śmieci, łaźnia dla bezdomnych, izolatki dla osób, które stykały się z zakaźnie chorymi i zakład dezynfekcyjny, gdzie dokonywano nierzadko przymusowego odwszawiania. Ponadto w pobliżu urzędował także hycel miejski, zajmujący się wyłapywaniem i uśmiercaniem bezpańskich psów.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum