Jacek Friedrich, Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960

2016-05-24 23:07 Tekst: Wojciech Targowski
Odbudowa głównego miasta w Gdańsku w latach 1945-1960
Autor: archiwum serwisu Jacek Friedrich, Odbudowa głównego miasta w Gdańsku w latach 1945-1960, Słowo/Obraz Terytoria 2015

Odbudowa Gdańska stanowiła frapujące połączenie modernizmu, socrealizmu i historycznego dziedzictwa. Przywołane w książce tło polityczne i społeczne czyni ją szczególnie wartościową. Jest ona też świadectwem ważnym dla oceny polskiej myśli konserwatorskiej – kontrowersyjnej, jak każde nowatorskie działanie – recenzja Wojciecha Targowskiego.

Dyskusja nad kształtem podniesionego z ruin historycznego centrum Gdańska nie milknie. Mnożą się skrajne oceny, często pozbawione merytorycznych podstaw. Książka Jacka Friedricha ułatwia dostęp do obiektywnej wiedzy. Dotychczasowe opracowania są rozproszone, a fundamentalny zbiór relacji Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta (Wydawnictwo Morskie 1978) ma charakter przyczynkowy i nie może zastąpić monografii. Dyskusja, która chwilami przycicha i od czasu do czasu rozpala się na nowo, szczęśliwie nie zamyka się w gronie architektów. Autor architektem nie jest, dzięki czemu jego ogląd jest pozbawiony specyficznego zawodowego skażenia.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum