Blok Sprzeczna 4 na warszawskiej Pradze
Budynek powstaje w rzadko stosowanej w ostatnich latach technologii prefabrykacji. Postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie pozwolił architektom na indywidualne zaprojektowanie każdego elementu i zintegrowanie go z instalacjami – o realizacji piszą Jan Belina Brzozowski i Konrad Grabowiecki oraz Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci.
Warszawska Praga
Stara Praga jest szczególnym miejscem na mapie Warszawy. Przejawia przykłady relatywnie dobrze zachowanej przedwojennej tkanki miejskiej. Jeszcze nieco zaniedbana, pomału odzyskuje dawny blask. Stare kamienice i fabryki adaptowane są na galerie sztuki, pracownie artystyczne, restauracje i kluby. Coraz więcej powstaje tu nowych mieszkań.
Ulica Sprzeczna znajduje się w samym sercu odradzającej się Pragi. To przecznica Targowej, osi i ważnego traktu dzielnicy. Znaczną część zabudowy w niedalekim sąsiedztwie stanowią kamienice z początku XX wieku oraz z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Część wciąż wymaga gruntownych remontów. Ale już niebawem przestrzeń wokół zmieni się nie do poznania. Stacja metra dosłownie tuż za rogiem, inwestycja Nowy Port Praski kilka metrów dalej. Centrum miasta jest stąd właściwie na wyciągnięcie ręki. Tym samym popularność Pragi stale wzrasta.
Budynek przy ul. Sprzecznej 4 aspiruje do tego, by stać się współczesną, rozpoznawalną kamienicą i stanowić punkt wyjścia do odbudowy całego kwartału. Głównymi wytycznymi projektu było kontekstualne odniesienie się do ceglastego charakteru Pragi przy użyciu współczesnej technologii i współczesnych materiałów