Siedziba Intesa Sanpaolo w Turynie

2016-03-31 11:32 Tekst: Maciej Lewandowski
Biurowiec w Turynie
Autor: archiwum serwisu W ogrodzie zimowym na najwyższych kondygnacjach posadzono rośliny dostosowane do mikroklimatu wnętrza, m.in. eukaliptus czy akację. Fot. Enrico Cano

Nowy turyński wieżowiec projektu Renzo Piano Building Workshop zlokalizowano na obrzeżach historycznego śródmieścia. Budynek ten, o wysokości ponad 166 metrów, mieści siedzibę główną i biura wszystkich podstawowych komórek organizacyjnych banku Intesa Sanpaolo. Elewację wschodnią i zachodnią zaprojektowano jako dwuwarstwowe, z żaluzjami sterowanymi mechanicznie w celu kontroli dostępu światła słonecznego i regulacji przepływu powietrza. Południową zaś w całości obłożono panelami fotowoltaicznymi o łącznej powierzchni około 1600 m2.

Nowy turyński wieżowiec zlokalizowano na obrzeżach historycznego śródmieścia, w pobliżu linii szybkiej kolei i stacji metra. Budynek ten, o wysokości ponad 166 metrów, mieści siedzibę główną i biura wszystkich podstawowych komórek organizacyjnych banku Intesa Sanpaolo. Charakterystyczne dla jego układu funkcjonalnego są dwa zespoły ogólnodostępnych wnętrz powiązanych z miejską przestrzenią publiczną. U podstawy wieżowca zaprojektowano transparentny hol i salę audytoryjną na około 360 miejsc, w której mogą być organizowane sympozja, koncerty czy wystawy. Z kolei na szczycie budynku urządzono trzypoziomową przestrzeń o kubaturze 15 000 m3, gdzie na 35 piętrze znajduje się ogród zimowy z restauracją, kondygnację wyżej – sala wystawowa, a z kolei nad nią kawiarnia z tarasem na antresoli. Z samego szczytu rozciągają się widoki na miasto, tereny zielone i odległą panoramę Alp. W wentylowanym naturalnie podniebnym ogrodzie posadzono rośliny dostosowane do mikroklimatu wnętrza, takie jak eukaliptus, akacja czy lawenda. Na 27 kondygnacjach urządzono przestrzeń biurową dla 2000 pracowników, a na 31 piętrze centrum innowacji, w którym prowadzone są interdyscyplinarne badania.

Na poziomie sutereny zaaranżowano kolejny ogród, na który otwiera się kantyna i przedszkole dla dzieci pracowników. W ramach inwestycji rewaloryzacji poddano też położony w sąsiedztwie park Nicola Grosa, który powiązano z zagospodarowaniem terenu wokół budynku i z jego głównym lobby.

Czytaj też: Wiadukt Morandi: nowy most Polcevera projektu Renzo Piano |

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum