4dimensionHarmony, fotografie: Radek Kurzaj

2016-03-31 11:35 Tekst: Grzegorz Stiasny
4dimensionHarmony
Autor: archiwum serwisu 4dimensionharmony, fotografie: Radek Kurzaj, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 2015

Oto szczecinianin, fotografik Radek Kurzaj, powróciwszy do swego miasta po sukcesach w Ameryce, podjął się mozolnej dokumentacji wyłaniania się z niebytu bryły, wnętrz, fasad i dachów filharmonii. Odnajdujemy tu budowę oglądaną głównie z dwóch perspektyw: poprzez strukturę wizualną zdjęcia – kompozycje linii i świateł – oraz uwikłanego w te kompozycje człowieka-stwórcę, bezpośredniego wykonawcę, człowieka pracy, przy pracy – recenzja Grzegorza Stiasnego.

Elegancko wydany album opowiada o procesie realizacji największego jak dotąd sukcesu polskiej architektury w XXI wieku – budynku Filharmonii Szczecińskiej, laureata oficjalnej nagrody architektonicznej Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe, ale też zwycięzcy konkursu „Architektuy-murator” ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2013-2014 i kilkunastu innych – nie tylko krajowych i nie tylko architektonicznych (nagrody te skrzętnie zostały wyliczone na ostatnich stronach). Kilka miesięcy temu, recenzując książkę poświęconą powstawaniu katowickiej sali koncertowej NOSPR („A-m”, 8/2015), wylewałem żale na temat braku podobnych publikacji dotyczących innych sławnych nowych polskich budynków. Teraz wypada chylić czoła przed wysiłkiem Filharmonii Szczecińskiej, która album wydała. I to wydała go nie ad hoc, ale jako podsumowanie trwającego przez trzy lata budowy artystycznego projektu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum