Centrum Hydropolis we Wrocławiu

2016-03-31 11:30 Tekst: Roman Rutkowski
Hydropolis
Autor: archiwum serwisu Strefa wejściowa do centrum znajdująca się w parterowym pawilonie pokrytym miedzianą blachą, która współgra z ceglaną barwą sąsiednich zabytkowych obiektów MPWiK. Fot. Maciej Lulko

Wrocławski zespół to jeden z niewielu tak dobrze zachowanych historycznych zakładów wodociągowych w Europie. Niedawno część terenu udostępniono zwiedzającym, a w zabytkowym zbiorniku urządzono centrum wiedzy o wodzie. O Centrum Hydropolis autorstwa Studio EKA pisze Roman Rutkowski.

To bardzo specyficzna inwestycja Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Spółka ta, na co dzień realizująca bardzo przyziemne składowe różnych przedsięwzięć architektonicznych, tym razem sama wystąpiła w roli inwestora prestiżowego budynku. Tematem oczywiście była woda, a dokładniej rodzaj muzeum, w którym jest ona przedstawiona w bardzo różnych kontekstach, również historycznych, globalnych i nawet kosmicznych.

Wrocławskie MPWiK jest właścicielem rozległych obszarów położonych niedaleko centrum miasta. To właśnie tutaj, tuż przy przecinającej teren ulicy Na Grobli, zlokalizowano Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis – jak ostatecznie nazwano tę nową placówkę edukacyjną.

W sensie architektonicznym projekt stanowi przede wszystkim adaptację podziemnego, ceglanego zbiornika czystej wody, pochodzącego jeszcze z XIX wieku. Obiekt, o powierzchni około 4000 m², wyposażony jest w pasowy układ słupów i nakryty kolebkowymi sklepieniami, dodatkowo zwieńczonymi rastrem otworów wentylacyjnych. Zadaniem architektów z wrocławskiej pracowni Studio EKA i krakowskiej ART FM było wykorzystanie tej przestrzeni dla celów wystawienniczych i dobudowanie do niej strefy wejścia. Zadanie było o tyle trudne, że z powodu braku miejsca strefy nie dało się stworzyć między zbiornikiem a ulicą.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum