Rozbudowa domu na Żoliborzu w Warszawie

2017-03-31 12:15 Tekst: Hanna Szukalska
Rozbudowa domu na Żoliborzu w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Bliźniak usytuowano na niewielkiej skarpie. W trakcie rozbudowy zmieniono komunikację wewnętrzną, zlikwidowano główne wejście, które znajdowało się w wysokim parterze i umieszczono je na poziomie dawnej piwnicy. Fot. Marcin Czechowicz

Architekci rozbudowali obiekt od frontu, nadając nowej części formę trapezu. W ten sposób dom otwiera się na usytuowany tu niewielki ogród, a jednocześnie wzbogaca krajobraz kameralnej ulicy na Żoliborzu Dziennikarskim – o realizacji Jakuba Szczęsnego pisze Hanna Szukalska.

Usytuowany tuż przy placu Wilsona Żoliborz Dziennikarski stanowi wymarzone miejsce do życia w stolicy: świetnie skomunikowane, bogate w funkcje publiczne i usługowe, zielone, kameralne. To także prestiżowy adres. Od końca lat 20. powstawały tu domy literatów i dziennikarzy, z których większość zaprojektował Kazimierz Tołłoczko. Jeden ze stojących w tej okolicy bliźniaków należy do pięcioosobowej rodziny, która niedawno powróciła do Polski z wieloletniego pobytu zagranicą. Dom z późnych lat 50. okazał się dla niej zbyt ciasny, właściciele zdecydowali się więc na rozbudowę. W dzielnicy objętej ochroną konserwatorską to spore wyzwanie, a gdy inwestycji towarzyszy ograniczony budżet, jest wręcz działaniem podwyższonego ryzyka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum