Blok Evergreen 365 w Poznaniu

2017-03-31 11:44 Tekst: Szymon Januszewski, Piotr Napierała, Marta Łykowska
Blok Evergreen 365 w Poznaniu
Autor: archiwum serwisu Wizualizacja – widok od strony „ogrodowej”. Na stropie części usługowej zaplanowano zielony dach. Fot. MACIEJ MACKIEWICZ MIMO STUDIO/ INSOMIA

Charakterystycznym elementem budynku są prefabrykowane szklarnie w archetypicznej formie domków. Pomysł pojawił się, gdy architekci zdefiniowali przyszłych klientów – osoby szukające w mieście substytutu domu jednorodzinnego. O swojej najnowszej realizacji piszą projektanci z pracowni Insomia Szymon Januszewski i Piotr Napierała oraz współpracująca z biurem Marta Łykowska.

Zadanie projektowe, z którym przyszło nam się zmierzyć to obiekt wielorodzinny z funkcją handlowo- -usługową w parterze i adekwatną doń halą garażową. Teren inwestycji stanowiła narożna działka u zbiegu ulic Grochowskiej i Bukowskiej w Poznaniu. Okoliczna zabudowa to typowo modernistyczna, dość jednorodna architektura na styku dzielnicy Jeżyce i Grunwald. Planowany obiekt musiał zostać wpisany w „zamknięty” już układ urbanistyczny modernistycznego osiedla, w bliskim sąsiedztwie pawilonów handlowo-usługowych, które, choć zdegradowane, stanowią wyraziste zwieńczenie otaczającej funkcji mieszkaniowej. Nasza koncepcja opiera się na przeciwieństwach: na chęci kontynuacji i chęci wprowadzenia kontrastu, na typizacji elementów i poszukiwaniu indywidualnych przestrzeni mieszkalnych. Projekt został oparty na bryłach pozostających w kontynuacji do pobliskich budynków mieszkalnych, kontrast stanowi przypisana obiektom kolorystyka i charakter zastosowanych materiałów – ciemnej płytki klinkierowej na fasadzie od strony ulicy Grochowskiej i Bukowskiej i stolarki w kolorze drewna. Sposób kształtowania bryły można by sprowadzić do prostej zasady – grafitowy prostopadłościan, w którym wycięto fragmenty, a każda cięta płaszczyzna została pozbawiona koloru i ceramicznej okładziny.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum