Apartamenty LEA 251 w Krakowie

2017-03-31 12:29 Tekst: Dawid Hajok
Apartamenty Lea 251 w Krakowie
Autor: archiwum serwisu Na wąskiej, podłużnej działce wzniesiono dwa podobne budynki mieszkalne o grafitowych elewacjach licowanych ceramicznym klinkierem; budynek stojący przy ulicy jest krótszy od drugiego o blisko 4 metry. Fot. Wojtek Dziedzic

Od strony ulicy niewielki apartamentowiec przypomina nowoczesny dom jednorodzinny. Czarne wykończenia z blachy walcowanej, aluminiowe profile i szklane balustrady dobrze korespondują z grafitowymi, klinkierowymi elewacjami – o realizacji biura Kita Koral Architekci pisze Dawid Hajok.

Ulica Juliusza Lea w Krakowie łączy dwa odmienne porządki. Na swoim wschodnim krańcu, przyległa do alei Trzech Wieszczów, skupia eleganckie, mieszczańskie kamienice z okresu międzywojnia. Wiele z nich sygnowanych jest wykutymi w kamieniu nazwiskami architektów. Im dalej na zachód, tym zabudowa staje się bardziej rozczłonkowana, chaotyczna, by w końcu – na ślepym zakończeniu arterii – przyjąć nowy rytm wolno stojących domów jednorodzinnych, obecnie coraz częściej uzupełnianych o nowe zespoły wielorodzinne. W takim kontekście zrealizowano najnowszy projekt biura Kita Koral Architekci. Po osiedlu Rainbow („A-m” 10/2016) oraz budynkach Cubic House w Bronowicach, architekci tej krakowskiej pracowni ponownie dowodzą swej biegłości w sztuce przestrzennej iluzji.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum