Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej

2017-03-31 11:48 Tekst: Maciej Lewandowski
Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej
Autor: archiwum serwisu Od strony Constitution Avenue nad jednym z podziemnych holi zlokalizowano zamontowany w zielonym dachu okrągły świetlik. Zintegrowany jest on z nietypową fontanną znajdującą się w przestrzeni ekspozycyjnej w podziemiu. Fot. Alan Karchmer/NMAAHC

Muzeum, zlokalizowane na terenie waszyngtońskiego National Mall, mieści ekspozycję poświęconą dziejom ludności afroamerykańskiej w Stanów Zjednoczonych. Obiekt ma cztery kondygnacje podziemne i pięć nadziemnych, przy czym dwie trzecie jego kubatury zlokalizowano pod ziemią. Charakterystyczny element budynku stanowi elewacja podwieszona do konstrukcji stropodachu i odsunięta od krawędzi stropów pośrednich, dzięki czemu wytworzono szeroką szczelinę otaczającą galerie wystawowe. Łamany przekrój elewacji ma tworzyć kształt przypominający zwieńczenie tradycyjnych afrykańskich kolumn drewnianych – o realizacji Freelon Adjaye Bond pisze Maciej Lewandowski.

Otwarte 24 września ubiegłego roku Muzeum Historii i Kultury Afroamerykańskiej zlokalizowano na terenie waszyngtońskiego National Mall, ogólnodostępnego obszaru zielonego rozciągającego się od pomnika Waszyngtona do Kapitolu, stanowiącego jedną z największych atrakcji turystycznych miasta i jeden z najbardziej charakterystycznych obszarów parkowych na świecie. Budynek, którego projekt wyłoniono w 2009 roku w międzynarodowym konkursie architektonicznym, mieści ekspozycję poświęconą dziejom ludności afroamerykańskiej na terenie Stanów Zjednoczonych. Obiekt ma powierzchnię około 37 000 m2, cztery kondygnacje podziemne i pięć nadziemnych, przy czym dwie trzecie jego kubatury zlokalizowano pod ziemią. Konstrukcja podziemna, w znacznej mierze żelbetowa, była wylewana na miejscu, za wyjątkiem stalowej ramy wspierającej dach użytkowy nad rozległą galerią historyczną stanowiącą jedną z głównych wystaw stałych muzeum. Drugim elementem stalowym jest okrągły świetlik nad jednym z lobby, zintegrowany z nietypową fontanną, z którego woda opada w formie cylindrycznego wodospadu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum