ATLAS. European Union Prize for Contemporary Architecture Mies van der Rohe Award 1988-2015

2017-03-31 11:48 Tekst: Ewa P. Porębska
ATLAS. European Union Prize for Contemporary Architecture Mies van der Rohe Award 1988-2015
Autor: archiwum serwisu ATLAS. EUROPEAN UNION PRIZE FOR CONTEMPORARY ARCHITECTURE MIES VAN DER ROHE AWARD 1988-2015, RED. CELIA MARIN VEGA, MARINA ROMERO, FUNDACIÓ MIES VAN DER ROHE 2016

Publikacja, pod redakcją Celii Marin Vegi i Mariny Romero, prezentuje wszystkie realizacje nominowane do Europejskiej Nagrody im. Miesa van der Rohe w latach 1996-2015. Ukazano je nie tylko na zdjęciach, lecz także ujęto w dane liczbowe; infografiki, mapy i wykresy. Dowiemy się z nich m.in., że to budowle poświęcone kulturze stanowią dominantę konkursu; że dobra architektura niekoniecznie powstaje w największych miastach, że Wielka Brytania, Austria, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania są krajami, które najczęściej „eksportują” architekturę. Również zamieszczona w Atlasie lista instytucji i nazwisk jest imponująca, i podobnie jak same prezentacje warta analizy, mówi bowiem wiele o tym, jakie instytucje i krytycy kształtują opinie o architekturze – recenzja Ewy P. Porębskiej.

Atlas to idealna publikacja dla każdego architekta, znajdziemy tu bowiem wszystko, czym się fascynujemy – wybitną architekturę, nie tylko ukazaną na zdjęciach, lecz także ujętą w dane liczbowe; infografiki, mapy i wykresy. 2881 realizacji, 1724 pracownie, 38 państw i 1186 lokalizacji – oto wydawnictwo powstałe w celu upamiętnienia przypadającej w zeszłym roku trzydziestej rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Na ponad 800 stronach zobaczyć można wszystkie nominowane w latach 1996-2015 do Europejskiej Nagrody im. Miesa van der Rohe realizacje – i od nas, czytelników, wyłącznie zależy, czy będziemy się doszukiwać podobieństw czy różnic w architekturze poszczególnych krajów. Szukać wzajemnych inspiracji, dowodów na kopiowanie albo zachwycać się rzadką innowacyjnością. Jak podkreśla w słowie wstępnym Tibor Navracsics, szef Europejskiej Komisji Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Atlas ma być narzędziem dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć problematykę architektury, urbanistyki i krajobrazu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum