Miejska estetyka pod lupą

2017-02-23 11:11 Tekst: Katarzyna Gucałło

W grudniu ubiegłego roku w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się zorganizowane przez urząd miasta seminarium Estetyka pod lupą, podczas którego podsumowano doświadczenia i plany kilku polskich miast odnoszące się do poprawy jakości ich przestrzeni publicznych. Prelegenci podkreślali, że ważniejszy od zakazów i nakazów jest dialog z podmiotami, których uregulowania miałyby dotyczyć – relacja Katarzyny Gucałło.

Coraz więcej polskich miast przystępuje do tworzenia tzw. Lokalnych Uchwał Krajobrazowych, których celem ma być poprawa estetyki przestrzeni. Podstawę do tych działań stanowi ustawa z 2015 roku, zwana potocznie „ustawą krajobrazową”, dająca między innymi szansę na uporządkowanie miejsc zaśmieconych reklamami (Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu).

W Gorzowie Wielkopolskim prace nad Lokalną Uchwałą Krajobrazową prowadzone są od października 2015 roku, a w grudniu ubiegłego roku odbyło się tam zorganizowane przez urząd miasta seminarium Estetyka pod lupą, podczas którego podsumowano doświadczenia i plany kilku polskich miast odnoszące się do poprawy jakości ich przestrzeni publicznych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum