Dworzec Centrum w Sopocie

2017-02-23 11:00 Tekst: Daniel Załuski
Sopot Centrum. Plac
Autor: archiwum serwisu Nowy plac miejski z zielenią zaprojektowaną przez Jarosława Potockiego przy południowym wejściu do dworca. Dzięki wycofaniu zjazdu do parkingu podziemnego w głąb posesji. Fot. Marcin Czechowicz

Budynek odpowiada najnowszym trendom wznoszenia śródmiejskich dworców. Jest to zarazem pierwsza inwestycja w Europie zrealizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z unijnego programu zwrotnego Jessica – o realizacji biura Proconcept pisze Daniel Załuski.

Sopot Centrum to kompleks usługowo-handlowy z trzygwiazdkowym hotelem i dworcem, które powstały w miejscu standaryzowanego, modernistycznego budynku kolejowego z 1970 roku. Założeniem architektów było zaprojektowanie obiektu w ciągu nowej pierzei ulicznej, z witrynami otwartymi na ulicę, wkomponowanego w drobną skalę XIX-wiecznego kurortu, a nie znanego z wielu polskich miast centrum handlowego, otwartego jedynie do środka i zabijającego tradycyjną przestrzeń miejską. Budynek wpisuje się w najnowsze trendy wznoszenia śródmiejskich dworców.

Jest to zarazem pierwsza inwestycja europejska w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, zrealizowana z unijnego programu zwrotnego Jessica. W przedsięwzięciu uczestniczyły Polskie Koleje Państwowe, Miasto Sopot i Bałtycka Grupa Inwestycyjna. Opisywany obiekt jest wzorcowym przykładem zachowania równowagi pomiędzy przestrzeniami ogólnodostępnymi obsługującymi kolej a powierzchniami komercyjnymi.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum