Willa Krasicki na warszawskim Mokotowie
Choć z zewnątrz budynek może kojarzyć się z siedzibą urzędu, ekskluzywnej firmy czy instytucji kultury, w istocie to prawdziwa villa urbana – przedstawicielka gatunku zagrożonego w Polsce wyginięciem – o realizacji biura Jasiński Kruszewski Architekci pisze Marlena Happach.
Zespół mieszkaniowy Willa Krasicki powstał na granicy Wierzbna i Starego Mokotowa. To jeden z prestiżowych warszawskich adresów, gdzie zabudowa w przeważającej mierze pochodzi z okresu międzywojennego. W zwartej linii, przy głównych ulicach między planowaną aleją Niepodległości a Puławską, budowano wówczas przede wszystkim domy jednorodzinne i niewielkie kamienice w stylu historyzującego modernizmu. Mimo poważnych zniszczeń wojennych taki charakter obszar ten zachował do dziś. Także w miejscu omawianej inwestycji stał klasyczny budynek mieszkalny z kolumnadą od południowej strony, zniszczony w czasie Powstania Warszawskiego.
Nowy obiekt zaprojektował zespół, którego liderzy – Romuald Kruszewski i Mariusz Jasiński – zdobywali szlify w renomowanych pracowniach w Polsce oraz za granicą. Od dekady działają w Warszawie, realizując przede wszystkim budynki mieszkalne z dużym szczęściem do lokalizacji – na Żoliborzu, Służewcu, w Wilanowie. Studio szczególnie związane jest z Mokotowem – w tej dzielnicy mieści się też jego siedziba.